«Круглий стіл» Бій під Крутами: погляд крізь призму років

29 січня 2018 року в конференц-залі відділу освіти районної державної адміністрації директором Великолепетиського районного народного краєзнавчого музею ім. О. і. Ціпко Марченком М. М. було проведено «круглий стіл» з нагоди 100-річного ювілею бою під Крутами. У заході взяли участь представники органів державноі влади, учасники АТО, громадські діячі та  учнівська молодь.
До обговорення було запропоновано  наступні запитання:
1. З якою метою була розв’язана першу радянсько-українська війна?
2. Чи мала Українська Центральна Рада належні військові сили для відсічі нападникам? Які? Чи була УНР єдиним військовим табором? Чому?
3. Чому більшість військових-українців або повели себе нейтрально, або ж перейшли на бік червоних? Що таке громадянська війна?
4. Чи був сенс кидати в бій непідготовлених юнаків у бій під Крутами? Чому? Чи мав цей бій якесь суттєве значення для загального ходу радянсько-української війни?
5. Чи розуміли юні захисники Крут, що йдуть на смерть? Чому вони пішли на цю самопожертву? Чи готові Ви віддати своє життя за Батьківщину?
6. Чому в Україні сьогодні так багато сепаратистів і співчуваючих їм?
Якщо під час обговорення перших  запитань особливої активності серед учнів не було, то обговорення останнього питання переросло у жваву дискусію.
Шляхом обговорення учасники прийшли до висновку, що історія розвивається по спіралі і події столітньої давності дуже схожі на події сьогодення.  І хоча сьогодні у нашій державі багато невирішених проблем, їх вирішення залежить не лише від влади, а від кожного з нас. Юні герої Крут  стали гідним прикладом патріотизму і їх смерть була не марною, адже вони ціною свого життя довели, що  Україна для кожного  має бути понад усе, і її неподільність необхідно відстоювати усіма доступними способами.