На Харківщині зареєстровано спалах на африканську чуму свиней

Відповідно до оперативної інформації Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області 14 вересня 2016 року на відстані 4 км від с. Польова Дергачівського району Харківської області було виявлено 6 трупів домашніх свиней. При дослідженні відібраних проб біоматеріалу в Державному науково-дослідному інституті з лабораторної діагностики та ветеринарно-санітарної експертизи (ДНДІЛДВСЕ) (м. Київ) 15 вересня 2016 року встановлено діагноз на африканську чуму свиней (АЧС).  В осередку захворювання вживаються заходи з локалізації та недопущення поширення збудника АЧС.

З початку 2016 року в 14 областях нашої держави виявлено 54 випадків АЧС: Полтавська (4), Одеська (15), Миколаївська (9), Сумська (5), Житомирська (1), Кіровоградська (3), Хмельницька (1), Черкаська (1), Чернігівська (2), Рівненська (3), Волинська (4), Вінницька (1),  Чернівецька (1) та Харківська (4) області, у тому числі 2 випадки серед диких кабанів та 52 – серед домашніх тварин. В Кіровоградській, Хмельницькій, Чернівецькій, Волинській, Вінницькій та Харківській областях АЧС зареєстровано вперше. Ймовірною причиною виникнення хвороби в цих регіонах стало несанкціоноване переміщення інфікованих збудником АЧС вантажів (живі тварини, сировина або продукція тваринного походження).
Нагадуємо, що  африканська чума свиней (АЧС) – високо контагіозна, гостро перебігаючи септична  хвороба свиней, яка характеризується гарячкою, ціанозом шкіри,  некротичними змінами  в різних органах та високою летальністю. До хвороби в природних умовах сприятливі тільки дикі та свійські свині будь- якої породи та віку. Епізоотичний процес АЧС не має сезонності. Зараження найчастіше відбувається аліментарним шляхом, рідше при контакті з інфікованими тваринами, в тому числі  з дикими кабанами, у яких захворювання може проходити безсимптомно. Має місце занос захворювання з інфікованими кормами, незнезараженими продуктами забою хворих свиней, транспортом, предметами уходу за тваринами. Інкубаційний період при африканській чумі свиней  складає від 2 до 7, рідше до 22 діб. Тривалість хвороби може бути блискавична, гостра, підгостра та хронічна.  Тварина може бути носієм вірусу до 2-х років та більше. При блискавичній формі хвороба перебігає миттєво, без розвитку явних клінічних ознак. Тварини гинуть протягом доби. При гострому перебігу захворювання відмічається гіпертермія до 42,0 градусів, сильне пригнічення, відмова від корма, іноді парез задніх частин тулубу, гнійні коньюктивіти. Загибель тварин реєструється  на п’яту добу. При підгострому перебігу тривалість від 15 до 25 днів та, як правило, закінчується летально. Хронічний перебіг характеризується тривалим захворюванням від двох місяців до двох років. Багато тварин виживає, стають джерелом збудника інфекції.
Діагноз на АЧС ставлять аналізуючи епізоотологічні дані, клінічні признаки, за результатами патологоанатомічних та лабораторних досліджень.

Категорія ради та інші органи: