Необхідні умови для виходу на пенсію для майбутніх пенсіонерів та зміни в обліку страхового стажу

Відповідно Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій»  (далі – Закон 2148), який набрав чинності 11 жовтня 2017 року, підвищення пенсійного віку не відбувається, але запроваджується так званий гнучкий «коридор» пенсійного віку (60 – 63 – 65 років) для призначення пенсії за віком:
за наявності стажу на 01 січня 2018 року 25 років – призначати пенсію в 60 років. Діапазон необхідного стажу щороку збільшуватиметься на 12 місяців до досягнення 35 років у  2028 році;
            за наявності стажу на 01 січня 2018 року від 15 до 25 років – призначати пенсію у 63 роки. Діапазон необхідного стажу щороку збільшуватиметься на  12 місяців до досягнення діапазону від   25 до 35 років у 2028 році;

за наявності стажу на 01 січня 2019 року від 15 до 16 років – призначати пенсію у 65 років. Діапазон необхідного стажу щороку збільшуватиметься на 12 місяців до досягнення діапазону від 15 до 25 років у 2028 році.
До кінця 2017 року необхідний мінімальний страховий стаж залишається 15 років, вартість оцінки 1 року страхового стажу 1,35%.
            (Додатково, жінки віком до 31.12.61 року народження, виходитимуть на пенсію за раніше встановленою  схемою за наявності необхідного страхового стажу на  дату виходу на  пенсію).
            На перехідний період з 01.01.2018 по 31.12.2020 особам, які досягли встановленого Законом пенсійного віку та мають страховий стаж не менше 15 років, але не набули права на пенсійну виплату призначатиметься тимчасова державна допомога  в органах соціального захисту (до набуття права на пенсію за віком в органах Пенсійного фонду).
            Особам, які не матимуть права на пенсію за відсутності 15 років страхового стажу призначатимуть державну соціальну допомогу при досягненні 65 років в органах соціального захисту населення.
У 2018 році пенсії призначатимуться із застосуванням середньої заробітної плати по Україні за 2016-2017 роки, при вартості одного року стажу 1%.
Мінімальний розмір пенсії за віком  з 01.01.2018 встановлюється:
- на рівні прожиткового мінімуму при стажі 30/35 років.
- для осіб після досягнення 65 років за умови наявності страхового стажу 30/35 років  на рівні 40% мінімальної заробітної плати.
Максимальний розмір пенсії до 01.01.2018 -10740 грн, після цієї дати  не може перевищувати 10 розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Однією з основних умов призначення пенсій є наявність необхідного страхового стажу. Страховий стаж відповідно до закону — це період, упродовж якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачено страхові внески в сумі не менш ніж мінімальний страховий внесок.
Оскільки збільшуються вимоги до кількості страхового стажу для права на пенсію, законодавець змінив підходи для його зарахування та визначив  окремо поняття страхового стажу для визначення права на пенсію та окремо страхового стажу, для розрахунку пенсії, того за який сплачено внесок не менше мінімального. У разі сплати внеску меншого за мінімальний, за відсутності здійснення доплати до мінімального страхового внеску, страховий стаж для розрахунку пенсії розраховується пропорційно сплаті страхових внесків.
 З 01.01.2018 року для визначення права на пенсію за віком до страхового стажу зараховується:
1) ведення підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування, а також із застосуванням фіксованого податку з 1998 по 31.12.2017 за відповідним порядком підтвердження цього періоду;
2)          перебування у відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами з 1 січня 2004 року (до цього часу враховувався час з 01.07.2013);
3) перебування у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку з 01.01.2004  до часу запровадження сплати єдиного внеску за жінок, які перебувають у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку.
Додатково: Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до 01 січня 2004 року (трудовий стаж), зараховуються до страхового стажу відповідно до раніще діючого законодавства, тобто за записами в трудовій книжці та додаткових документів, які підтверджують періоди навчання, проходження військової служби та догляду за дитиною тощо.
Також законом  2148 унормовано  з 01.10.2017 порядок врахування  до страхового стажу періодів військової служби.
У разі, якщо за період з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2016 року в реєстрі застрахованих осіб  відсутні відомості, необхідні для обчислення страхового стажу військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), страховий стаж обчислюється на підставі довідки про проходження військової служби та про сплачені суми страхових внесків. А для розрахунку заробітку береться довідка про розмір грошового забезпечення. До цього часу відсутні були підстави зарахування такого стажу, оскільки вони не відображались в персоніфікованому обліку та взагалі був відсутній порядок подання звітності за таких осіб.
Додатково, Кабінету Міністрів України надано доручення визначити порядок подання відсутніх у Державному реєстрі відомостей про грошове забезпечення та сплату страхових внесків за період з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2016 року стосовно військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, поліцейських (оскільки Закон 1058 передбачає зарахування страхового стажу з 01.01.2004 року виключно за даними персоніфікованого обліку).