Зміни в порядку проведення перерахунку пенсій громадянам та нове в призначенні дострокових, спеціальних пенсій

11 жовтня 2017 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій»  (далі – Закон 2148).
Законом передбачається, що перерахунок пенсії працюючим пенсіонерам  здійснюватиметься  з 01 квітня кожного року автоматично без звернення особи. Право особистого звернення за перерахунком також залишається.
Порядок проведення індексації пенсій згідно ч.1 ст.42 Закону 1058, який проводився згідно Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»  скасовано. Починаючи з 2021  року буде проводитись перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати в Україні для обчислення пенсії. До цього часу перерахунок у зв’язку зі зростанням середньої заробітної плати по Україні буде проводитись за рішенням Уряду в межах бюджету Пенсійного фонду України.

Щодо перерахунку пенсій військовим пенсіонерам, Прикінцевими положеннями Закону 2148 Кабінету Міністрів України надано доручення підготувати до 01.11.2017 законопроект щодо перерахунку пенсій військовослужбовцям з оновленого грошового забезпечення.
Скасовується призначення пенсій за вислугу років (за винятком осіб, які мають необхідну вислугу років на дату набрання чинності законом 2148).
Збережено право на достроковий вихід на пенсію для: матерів, які виховали п'ятеро дітей або інвалідів з дитинства (у 50 років); військових - учасників бойових дій (55 років);  чорнобильців (зі зниженням пенсійного віку), журналістів, у разі поранення, контузії, каліцтва, одержаних під час виконання службових обов'язків у місцях надзвичайних подій.
Право на призначення дострокової пенсії за віком мають особи з інвалідністю І групи по зору (50 років чоловіки, 40 років жінки)  за умови наявного страхового стажу 15/10 років відповідно; розширено коло військовослужбовців та членів їх сімей, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення – після досягнення чоловіками 55 років, жінками -50 років та наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.
Також право на пенсію на пільгових  умовах зберігається для працівників, зайнятих на роботах за Списками № 1 та № 2, трактористів-машиністів - чоловіків, зайнятих на підприємствах сільського господарства, трактористів - машиністів жінок, доярок, свинарок, робітниць текстильного виробництва, водіїв міського пасажирського транспорту та великовагових автомобілів на шкідливих виробництвах.
            Нове призначення спеціальних пенсій припиняється, пенсії призначаються на загальних підставах. Виключення для державних службовців, хто має загальний страховий стаж 30/35 років  для жінок та чоловіків відповідно та спеціальний стаж  станом на 01.05.2016 (тобто на дату набрання чинності нового закону про  державну службу) .