Зміни в порядку виплати пенсій та виплати, які не підлягають перерахунку з 01.10.2017

11 жовтня 2017 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» (далі – Закон 2148), яким внесено зміни до 29 законодавчих актів України.
З 01 жовтня 2017 скасовується особливий порядок виплати пенсій пацюючим пенсіонерам - одержувачам пенсій за Законом 1058, тобто скасовується 15% зменшення пенсійної виплати.
Є певні відмінності в розмірах поновлених пенсій в осіб, які залишаються працювати на посадах і пенсії яким призначено на умовах законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про науково-технічну діяльність» в залежності від дати виходу на пенсію (до 01.10.2011 або після цієї дати).

Пенсії призначені до 01.10.2011 (до набрання чинності Закону «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» відповідно до Законів України “Про державну службу”,  “Про прокуратуру”, “Про наукову і науково-технічну діяльність”, з 01.10.2017 виплачуються у призначеному розмірі незалежно від місця роботи.
 Пенсії призначені за вищевказаними Законами після 01.10.2011 з 01.10.2017 виплачуються у розмірі відповідно до Закону “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, якщо вони не є особами з 1,2 групами інвалідності, особами з 3 групою  інвалідності внаслідок війни, учасників бойових дій, особами з числа сімей загиблих (померлих) військовослужбовців (таким пільговим категоріям у призначеному розмірі).
 Науковим пенсіонерам з датою призначення пенсії як до 01.10.2011 так і після цієї дати виплата пенсії проводиться у визначеному науковим законом розмірі, якщо наукові працівники працюють на наукових посадах.
 З датою призначення наукової  пенсії після 01.10.2011, якщо наукові працівники працюють на посадах та на умовах, передбачених Законами України “Про прокуратуру, “Про державну службу                  (№ 889), “Про судоустрій та статус судів”, крім вищезазначених пільгових категорій виплата пенсій проводиться в частині, визначеної на загальних підставах.
Виплата пенсій військовим пенсіонерам, які працюють на спецпосадах здійснюється без урахування отримуваного доходу.
Щодо пенсійних виплат для інших категорій громадян, пояснюємо, що пенсії, призначені за «спеціальними законами» з 01.10.2017 без звернень переводяться на пенсії, обчислені на умовах Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон 1058) у разі, якщо розмір трудової пенсії є вищим. Неврахований напрацьований  страховий стаж після призначення (перерахунку) пенсії буде враховуватись за заявою з усіма необхідними документами.
Пенсії по інвалідності внаслідок трудового каліцтва будуть перераховані в індивідуальному порядку за Законом  1058 (за наявності необхідних умов щодо страхового стажу, документів про заробітну плату тощо в матеріалах пенсійних справ та за додатково наданими документами).
Відміняється зменшення розміру пенсії жінкам, які скористались правом виходу на пенсію після 55 років, після досягнення віку, який перевищує пенсійний вік на кількість місяців дострокового виходу на пенсію. Розмір такої дострокової пенсії не може бути меншим за  1452,00 гривні.
Не проводиться перерахунок з 01.10.2017 виплат, які встановлені у зафіксованих розмірах, тобто не залежать від прожиткового мінімуму згідно чинних нормативних актів (постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011  № 1381 та від 25.03.2014  № 112):
-підвищень дітям війни (розмір підвищення дітям війни встановлено на рівні  66,43 грн.);
-підвищень членам сімей загиблих військовослужбовців та померлих інвалідів війни;
-додаткової пенсії чорнобильцям 1-ї, 2-ї, 3-ї та 4-ї категорій та компенсації за втрату годувальника вдовам чорнобильців.
Також загальний розмір пенсії може не збільшитись у громадян, складові пенсійної виплати яких не залежать від прожиткового мінімуму (льотчики, державні службовці, науковці, розмір пенсії яких після перерахунку вищі за спеціальними законами).