«16 днів без насилля»

Щорічна акція “16 днів проти насильства”, яка проходить з 25 листопада  по  10 грудня щороку, ініційована Першим всесвітнім інститутом жіночого лідерства 1991 року. Власне тоді визначився зв’язок між насильством стосовно жінок та правами людей. Дати початку та завершення кампанії вибрані не випадково. Вони створюють символічний ланцюжок, поєднуючи заходи проти насильства стосовно жінок та дії щодо захисту прав людини, підкреслюючи, що будь-які прояви насильства над людиною, незалежно від її статі, є порушенням прав людини.
29 листопада 2019 року бібліотекар комунального закладу «Великолепетиськоа центральна районна бібліотека ім. О. С. Семашка» Олена Бровченко спільно з шкільним бібліотекарем комунального закладу «Великолепетиський опорний заклад ЗЗСО І-ІІІ ступенів» Галиною Кубатко та спеціалістами Хмельницького місцевого центру безоплатної правової допомоги Іриною Ярусевич та Русланою Матущак провели для  читачів 8-б класу інформаційно правову годину  «Стоп насильству».
Спеціалісти Хмельницького місцевого центру безоплатної правової допомоги розповідали  підліткам  про роботу Центру правової допомоги  щодо надання консультацій та правової підтримки у складних ситуаціях, адже, на жаль, явища не толерантної поведінки сьогодні часто зустрічаються в наших родинах та шкільних колективах. Як цьому протистояти, куди звертатися в екстремальних ситуаціях – про це йшлось у розповіді Руслани Матущак, яка  проінформувала  про  роботу національної «гарячої» лінії з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації. Учні отримали буклети, розроблені фахівцями Центру правової допомоги для дітей та підлітків, які містять корисну  правову інформацію: «Твої права – твій захист», «Захищай свої права».
Бібліотекарі ознайомили учнів з важливими датами, які входять шістнадцятиденний період кампанії,  запропонували огляд літератури «Молодь і культура толерантності» та інформаційний буклет: «Як зупинити насильство?». Обговорюючи  проблемні   життєві ситуації і  факти,   читачі  замислились над питаннями: «Як  ми ставимося один до одного?», «Що змушує близьких людей   бути такими жорстокими?», «Чому виникають проблеми у відносинах між батьками і дітьми?». Читачі з’ясували  визначення таких понять, як «насильство», «види насильства», «агресор», «жертва». Переглянули відео «Розірви коло насилля», яке своєю назвою говорить про те, що треба не мовчати і не терпіти насилля, а говорити про цю важливу проблему сучасності.
Учасникам заходу було запропоновано самостійно знайти вирішення проблемних  ситуацій, які містять ознаки насильства.  Вони охоче долучились до обговорення, активно відстоювали свої власні думки і переконання, поглибили знання  про права людини, про насильство та його види, сформували навички правомірної поведінки. Проблеми насилля не залишили байдужими нікого в юнацькій  аудиторії. Дійсно – кожен з нас має сказати: “Ні!” насильству у власній родині. Адже сім’я – це саме те місце, яке має бути світлим затишком, острівцем безпеки і комфорту у нашому досить бурхливому світі. Місцем, де тебе розуміють і поважають, де можна нікого не боятися і почуватися вільно кожному: і дорослому, і маленькій людині.