242 дні героїчної оборони Донецького аеропорту на століття залишаться в пам’яті

Легендарна оборона Донецького аеропорту (ДАП) українськими військовослужбовцями, що тривала 242 дні, безперечно, стала славетною сторінкою української військової історії.
Адже оборона ДАПу тривала лише на тиждень менше, ніж героїчна оборона Севастополя від нацистських загарбників під час Другої світової війни, і значно довше за оборону Брестської фортеці.
Оборонці Донецького аеропорту віднині й навіки стали символом незламності духу захисників України.
Розпочалося збройне протистояння між українськими силовиками та проросійськими терористичними збройними угрупованнями з вересня 2014 за встановлення контролю над летовищем Донецького міжнародного аеропорту, яке має стратегічне значення.
Після зруйнування старого і нового терміналів аеропорту, оборона яких тривала 242 дні, українська армія та добровольці утримували оборону інших будівель летовища, а також контролювали навколишні села.

В обороні аеропорту в різний час були задіяні десантні бригади України і добровольці з "Правого сектора". Село Піски обороняли підрозділи батальйону МВС "Дніпро-1", артилеристи і танкісти 93-ї бригади. У жовтні того ж року на посилення в Піски і аеропорт перекинуті підрозділи 95-й, 79-ї аеромобільної бригади, добровольчого батальйону "ОУН".
Наприкінці вересня 2014 року українські захисники аеропорту стали відомими як «кіборги».
Згідно з українськими джерелами, уперше їх кіборгами назвав сепаратист, який намагався пояснити причину того, що озброєні проросійські бойовики не можуть зломити запеклий опір українських оборонців аеропорту.
Згодом Президент України Петро Порошенко сказав, пообіцявши, що держава обов'язково належним чином оцінить їх мужність:
«Наші відважні воїни героїчно тримають оборону Донецького аеропорту, який вже став символом мужності і героїзму... Українськими кіборгами прозвали вороги цих Героїв».
Фінальна хвиля протистояння в аеропорту почалася після Різдва: масовані артилерійські удари, танкова атака бойовиків тощо. 13 січня звалилася диспетчерська вишка, в результаті масованих обстрілів нагадувала вже величезну бетонну губку. Того ж дня бойовики висунули «кіборгам» ультиматум – або залишити аеропорт, або загинути. Військові вибрали бій, і з того моменту зіткнення в аеропорту вже не вщухали.
За 242 дні оборони Донецького аеропорту Україна втратила п’ятдесят одного захисника-«кіборга», які відстоювали цей плацдарм до останньої краплі крові.
Наша незалежність дається нам дуже дорого! Пам`ятаймо про це!
Кіборги вистояли, не вистояв бетон!
Вічна пам’ять всім, хто віддав своє життя за Україну!
Слава українським Кіборгам! Слава Україні! Героям Слава!

 

За матеріалами Херсонської обласної державної адміністрації