Боротьба з гризунами на елеваторах і в зерносховищах

Погодні умови та достатня кормова база восени 2017 року сприяють розвитку і поширенню мишоподібних гризунів. В даний час продовжується їх міграція із місць резервації на площі багаторічних трав, на посіви озимого ріпаку та озимих зернових культур. Крім того, відбувається масова міграція гризунів у склади готової продукції. Тому потрібно терміново вживати відповідних заходів.
У складських приміщеннях, зерносховищах, господарських будівлях поселяються і шкодять мишоподібні гризуни, зокрема види пацюків (сірий і чорний) і мишей (домова та польова). Це дуже ненаситні багатоїдні ссавці, зокрема взимку. Великі затрати енергії на терморегуляцію й розмноження у гризунів мають поповнюватися завдяки споживанню великої кількості кормів. За добу миші та пацюки можуть з’їсти таку кількість харчів, що становить 25–40% їхньої маси, а молоді особини ще більше.

Мишоподібні гризуни можуть розмножуватися цілий рік. Враховуючи високий потенціал розмноження пацюків і мишей, проводити боротьбу з ними слід, коли вони тільки починають завдавати істотної шкоди. Найефективніша боротьба з мишоподібними гризунами на початку зростання їхньої чисельності. 
Сукупність заходів, спрямованих на знищення гризунів (дератизацію), здійснюють відповідно до ситуаційної небезпеки знищення ними зерна. Виконують цю роботу зазвичай спеціально підготовлені бригади чи ланки.
Для захисту зерна й зернопродуктів на ринку пестицидів є достатньо засобів, які називаються родентицидами. Антикоагулянти є найбільш поширеними родентицидами, які при правильному використанні можуть забезпечити до 100% загибелі гризунів. Препарати з антикоагулянтним механізмом дії знижують здатність крові до згортання й ушкоджують стінки кровоносних судин. При одноразовому попаданні в організм гризуна невеликої кількості антикоагулянту симптоми ураження майже не виявляються (хоча деякі принади - "Шторм", "Смерть щурам № 1" - завдяки особливій технології ретельного змішування інгредієнтів ефективні і при одноразовому поїданні). Але при багаторазовому споживанні концентрація отрути, що накопичується в організмі, зростає. Як наслідок - крововилив і смертельне кровотеча. Гризуни не пов'язують симптомів отруєння з їжею, яку їдять, і не передають популяції інформацію про те, що цю приманку їсти не можна. Гризун відчуває задуху, виходить на повітря і гине за межами приміщення. Це означає, що не потрібно шукати трупи для знищення шкідників. 
Відповідно до Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання на території України для боротьби з мишоподібними гризунами у складських приміщеннях можна застосовувати принади-антикоагулянти: капкан – принада №1 (парафіновані брикети або тістоподібна речовина) – гризуни гинуть через 3-5 діб навіть при однократному поїданні принади; смерть щурам №1 (тістоподібна принада) – дія приманки проявляється на 3 - 4-й день, починається внутрішня кровотеча, від якої на 4 - 8-й день наступає загибель тварин, шторм, 0,005% (воскові брикети) - смерть від великої кровотечі настає через 3 - 10 днів, та інші родентициди.
При використанні вищезазначених препаратів отруєні принади кладуть на підстилки із картону чи поліетилену. Принади розміщують в місцях локалізації гризунів на відстані 2-15 метрів одна від одної в залежності від чисельності гризунів. Протягом 7-10 днів необхідно здійснювати контроль за поїданням приманки і там, де вона з'їдена, обов'язково поповнюють її запаси до початкового об'єму. Припиняють розкладання засобу тоді, коли він залишається недоторканим гризунами.
При застосуванні не розривати пакетики і не торкатися до приманки голими руками,  щоб не відлякувати гризунів людським запахом (на руку вдягнути звичайний поліетиленовий пакет і так розкладати родентициди).
Кожний родентицид використовують відповідно до рекомендацій, якими супроводжують його придбання і які слід бездоганно виконувати через високу токсичність цих препаратів.
      
Під час проведення захисних заходів від мишоподібних гризунів слід дотримуватись загальноприйнятих державних санітарних правил ДСП 8.8.1.2.001-98 та правил особистої гігієни і точно виконувати інструкції по застосуванню препаратів.     
Існує народний засіб від мишей без використання отрути. Потрібно змішати борошно і вапно в пропорції 1 до 1, а потім трохи додати цукру. Розклавши приманку, поставити поруч воду. Потрапивши в травну систему миші, така приманка при взаємодії з водою перетвориться у непрохідний тромб, що стане причиною смерті миші. За численними відгуками, така отрута для мишей, дуже ефективна, навіть якщо використовувати звичайний гіпс і різні приманки.
Боротьбу з гризунами слід вести систематично, комбінуючи різні методи і засоби. Пам'ятайте: застосування навіть найефективніших засобів від повторного заселення гризунами не рятує. А головне при боротьбі з мишоподібними гризунами  не слід забруднювати навколишнє середовище і піддавати ризику здоров’я  і життя людини.
 
Відділ агропромислового розвитку
районної державної адміністрації 

Категорії статті РДА: