Найперше, головне і важливе!

З 1 липня 2019 року сільгосппідприємства мають отримувати ліцензію на місця зберігання пального. У будь-якому разі, до 31 грудня 2019 року сільгосппідприємство може працювати без ліцензії тому, що штрафи за її відсутності в цей період не застосовуються (про це детальніше нижче). Але вже станом на 01 січня 2020 року ліцензія має бути. Тому про її отримання турбуйтеся заздалегідь.
Процедура ліцензування запроваджена Законом № 481 (Закон України від 19.12.1995 р. № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального»). Відповідно до Закону № 481 ліцензують господарську діяльність з пальним: його виробництва, оптової торгівлі, роздрібної торгівлі, зберігання. Оскільки сільгосппідприємства здебільшого пальне не виробляють, не продають його оптом чи вроздріб, зупинимося на найпоширенішій для них ситуації – зберіганні, тобто, придбання сільгосппідприємством пального для використання у власній діяльності (придбання бензовоз дизпалива, злиття його у ємність для зберігання, яка знаходиться на території підприємства і надалі використовування для виконання сільгоспробіт).

Отже, зберігання. Як і що ліцензувати?
Відповідно до ст. 1 Закону № 481, зберігання пального — діяльність із зберігання пального (власного або отриманого від інших осіб) із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик.
Тобто, придбали дизпаливо на заправці, доставили на тракторну бригаду, де розміщена ємність, злили в неї. Згодом з цієї ємності заправили в бак трактора. До моменту заправки дизпаливо зберігається в цистерні. Навіть якщо обсяги зберігання невеликі, навіть якщо ви фермерське господарство, навіть якщо ви платник єдиного податку четвертої групи. Якщо ви зберігаєте пальне (в бочках, цистернах, каністрах) — маєте придбати ліцензію.
Відповідно до ст. 15 Закону № 481 зберігання пального здійснюється за наявності ліцензії.
Окрему ліцензію видають на кожне місце зберігання пального
Місце зберігання пального — місце (територія), на якому розташовані споруди та/або обладнання, та/або ємності, що використовуються для зберігання пального на праві власності або користування (ст. 1 Закону № 481).
А якщо пальне зберігається тільки в баку техніки чи в каністрах, які розміщуються на території, на складі сільгосппідприємства?
Відповідь на це питання читаємо в під категорії 115.08 ЗІР[2]: у разі якщо пальне придбавається та заливається до паливного баку транспортного засобу, то таке зберігання пального не потребує отримання ліцензії на право зберігання пального, оскільки транспортний засіб не є нерухомим майном та не має чіткої прив’язки до місця (території).
Як отримати ліцензію?
Основні положення з видачі ліцензії наведені в ст. 15 Закону № 481. Для отримання ліцензії потрібно звертатися до ДФС за місцем здійснення відповідної діяльності. Очевидно, йдеться про діяльність зі зберігання. Як зазначено в Листі № 17014[3], звертаються на адресу Головних управлінь ДФС в областях та м. Києві за місцем розташування місць зберігання пального. ДФС подають:
- заяву щодо ліцензії на право зберігання пального (за формою додатку 2 до Листа № 17014);
- документ, що підтверджує внесення річної плати за ліцензію (копія платіжного доручення з відміткою банку про сплату[4]). Річна плата за ліцензію — 780 грн. А ліцензія видається строком на 5 років. В момент отримання сплачується тільки річна сума. А потім потрібно платити кожного року. Сплачують за кодом бюджетної класифікації 22013400 «Плата за ліцензії на право зберігання пального»[5], за реквізитами рахунків, які можна отримати в територіальних органах Держказначейства або ДФС за місцем здійснення діяльності[6];
- документи, що підтверджують право власності або право користування земельною ділянкою, або інше передбачене законодавством право землекористування на земельну ділянку, на якій розташований об’єкт зберігання пального, чинні на дату подання заяви та/або на дату введення такого об’єкта в експлуатацію, будь-якого цільового призначення;
- акт вводу в експлуатацію об’єкта або акт готовності об’єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об’єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об’єктів у місці зберігання пального, необхідних для зберігання пального;
- дозвіл на початок виконання робіт підвищеної небезпеки та початок експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки. З метою отримання дозволу звертатися до Держпраці та її територіальних органів[7].
Тимчасово, до 01 січня 2022 р. для отримання ліцензії можна не подавати (за умови подання копій документів, що підтверджують право власності на відповідні об’єкти нерухомого майна, виданих у встановленому законодавством порядку до 01 січня 2014 р.) (див. ст. 18 Закону № 481):
- акт вводу в експлуатацію об’єкта або
- акт готовності об’єкта до експлуатації, або
- сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів, або
- інші документи, що підтверджують прийняття об’єктів в експлуатацію відповідно до законодавства.
Копії окремих документів можна не подавати у разі їх наявності у відкритих державних реєстрах, якщо реквізити таких документів та назви відповідних реєстрів зазначено в заяві.
У разі якщо зазначені документи видані (оформлені) іншій особі, ніж заявник (сільгосппідприємство), такий заявник додатково подає документи, що підтверджують його право на використання відповідного об’єкта. Наприклад, сільгосппідприємство орендує у іншого підприємства територію тракторної бригади, будівлі, ємності для зберігання пального, які на ній знаходяться. В такому разі окрім наведених копій документів, виписаних на орендодавця, потрібно буде прикласти копію договору оренди.
Вимагати представлення інших документів заборонено!
Ліцензію або рішення про відмову в її видачі видають заявнику (сільгосппідприємству) не пізніше 20 календарних днів з дня одержання наведених вище документів. Після видачі ліцензії ДФС вносить відповідні дані до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального не пізніше наступного робочого дня з дня видачі/призупинення/анулювання відповідної ліцензії.
Що буде за зберігання пального без ліцензії?
Штраф у розмірі 500 000 грн. (див. ст. 17 Закону № 481).