Першочергове завдання влади – забезпечення доступності медичного обслуговування населення

З метою реалізації у районі завдань Президента України щодо забезпечення доступності медичної допомоги та медичного обслуговування для населення, зокрема у напрямку профілактики та лікування онкологічних захворювань, 03 лютого 2014 року о 14.00 перший заступник голови районної державної адміністрації Олександр Трохименко провів засідання за «круглим столом», у якому взяли участь заступник голови райдержадміністрації Володимир Мошенець, головний лікар КП «Великолепетиська центральна районна лікарня» Петро Сайтарли, головний лікар КП «Великолепетиський центр первинної медико-санітарної допомоги» Тетяна Шевель, керівники структурних підрозділів райдержадміністрації.
Олександр Трохименко наголосив на тому, що своєчасно виявлене захворювання на ранній стадії, зокрема онкологічне, перестає бути вироком і за сучасних медичних технологій може бути успішно вилікуване. Питання онкопатології в країні лишається актуальним. Саме тому проведення районною державною адміністрацією засідання за «круглим столом» має на меті ознайомлення ближче з роботою медичних закладів району щодо профілактичного та раннього виявлення онкозахворювань і встановлення контролю за цією роботою.
Головний лікар КП «Великолепетиська центральна районна лікарня» Петро Сайтарли проінформував присутніх про те, що протягом 2010 – 2012 років на фоні зниження загальної захворюваності в України (з 72401 до 68619 на 100 тис населення) спостерігається зростання онкопатології від 915 до 953 на 100 тис населення. Усього на початок 2013 року в країні було зареєстровано 432 964 випадків виявлення онкопатології, з яких 36,6% - це випадки злоякісних новоутворень молочної залози.
У районі активно проводяться організаційні заходи щодо покращення стану протиракової боротьби. Однак за останні 5 років спостерігається ріст онкозахворювань. Так, тільки у 2013 році на облік взято 63 особи з патологією різних локалізацій ( з них: 23 особи – жителі сільської місцевості; 24 - із захворюванням ІV стадії, з них – 11 мешканців сільської місцевості; активно виявлено при профоглядах – 8, з них 3 – жителі сільської місцевості). Статистика свідчить: І місце – рак предміхурової залози, II місце – рак молочної залози, III місце – рак легень.
Усі первинні онкологічні хворі направляються в обласний онкодиспансер для надання їм спеціалізованої стаціонарної допомоги з використанням комплексу сучасних методів хірургічного, променевого та хіміотерапевтичного лікування.
На засіданнях протиракових комісій (у 2013 році було проведено 4 засідання) аналізуються занедбані випадки онкозахворювань, розглядається стан диспансеризації та оздоровлення хворих з передпухлинними захворюваннями, стан захворюваності на рак. Проводиться скринінг з метою раннього виявлення передпухлинних захворювань та злоякісних новоутворень візуальної локалізації. У 2013 році оглянуто 89,1% жінок, однак високий відсоток неінформативності та неповноцінності мазків перешкоджає виявленню патологій у них, профогляд пройшло 61,7% чоловіків.
На виконання нормативно-правових документів МОЗу у КП «Великолепетиська центральна районна лікарня» за направленням медичних працівників первинної ланки веде прийом та надає допомогу з виявлення патології молочної залози лікар-хірург, у кожній сімейній амбулаторії району – роботу з онкоогляду здійснює медсестра сімейного лікаря. З метою підвищення фахового рівня лікарі, медичні працівники первинної ланки пройдуть у 2014 році підготовку на короткотривалих курсах обласного онкодиспансеру.
Одним із важливих показників стану онкодопомоги населенню являється смертність до одного року з часу встановлення онкологічного захворювання. На жаль, цей показник у районі є вищим середньообласного.
Під час засідання за «круглим столом» учасниками зібрання обговорювалися також питання:
- про забезпечення населення доступними та якісними лікарськими засобами на території району;
- про медичне обслуговування пенсіонерів, інвалідів та ветеранів Великої Вітчизняної війни та праці;
- про укомплектування медичних установ району сімейними лікарями.
На завершення засідання перший заступник голови районної державної адміністрації Олександр Трохименко наголосив: «Впровадження медичної реформи – важливий крок у забезпеченні якісних умов життя населення, надання своєчасних медичних послуг незалежно від того, де проживає людина: в місті чи в маленькому селі. Саме на це націлює нас Президент України В. Ф. Янукович в соціальних ініціативах. І тому наше першочергове завдання – забезпечити всі необхідні умови задля підвищення якості надання медичних послуг закладами охорони здоров’я району».
За підсумками засідання за «круглим столом» головним лікарям медичних закладів району рекомендовано вживати дієвих заходів щодо вирішення таких питань:
- проведення скринінгового обстеження;
- придбання за власні надходження лінійного датчика для ультразвукового апарата щодо скринінгового дослідження та онкопатології молочної залози у жінок.