Прогноз фітосанітарного стану та рекомендації щодо захисту основних сільськогосподарських рослин у господарствах Херсонській області в осінній період 2019 року

Фітосанітарний стан озимих культур восени поточного року залежить від багатьох умов, а саме від якості насіння, попередника, умов протруєння та підживлення а також від погодних умов. З метою недопущення пошкоджень посівів восени слід постійно здійснювати моніторинг за посівами. Виняткової уваги вимагатимуть посіви колосових культур ранніх строків сівби, тому важливим залишатиметься вчасний захист озимини за обмеження чисельності шкідливих організмів до економічного і господарського невідчутних рівнів. Тому регулярні обстеження і своєчасний захист озимих попередять ускладнення фітосанітарного стану та сприятимуть успішній перезимівлі рослин.
Шкідники та хвороби зернових культур
Виходячи з умов розвитку хвороб зернових колосових культур таких як гельмінтоспоріоз, борошниста роса, септоріоз, фузаріоз, іржа та інші  які зберігаються не тільки на насінні, а й на рослинних рештках слід обов’язково враховувати це при плануванні площ посівів.   З метою знищення патогенів грибів на насінні слід обов’язково проводити протруєння насіння. Також хочемо нагадати про обов’язкове вираховування при виборі протруйника можливостей знищення сажкових хвороб.
Протруєння - це нанесення на поверхню насіння спеціальних хімічних препаратів (протруйників) з метою знищення як зовнішньої, так і внутрішньої інфекції. Протруєння дає змогу знешкодити збудників хвороб, які передаються через насіннєвий матеріал, послаблює негативний вплив пошкоджень та травмування на якість посівного матеріалу; стимулює ріст і розвиток рослин у результаті дії препаратів на деякі фізіологічні процеси в насінні, що проростає, і таким чином покращує перезимівлю озимих культур.   Насіння можна протруювати як завчасно (за 2-3 тижні), так і безпосередньо перед сівбою. Завчасне протруєння особливо ефективне для захисту рослин від сажкових хвороб. Використовують такі протруйники, як Антал, ТН, 0,3-0,4 л/т, Бенефіс, МЕ, 0,6-0,8 л/т, Вайбранс Інтеграл 235FS, ТН, 1,5-2 л/т, Віал Тріо, КС, 1,25 л/т, Вінцит Форте SC, КС, 1-1,25 л/т, Вітавакс 200ФФ, в.с.к., 2,5-3 л/т, Дерозал 500SC, КС, 1,5 л/т, Дивіденд Стар 036FS, ТН, 1 л/т, Дітан М-45, ЗП, 2,0-3,0 л/т, Іншур Перформ, т.к.с., 0,5 л/т, Кінто Дуо, КС, 2-2,5 л/т, Ламардор Про 180FS, ТН, 0,5- 0,6 л/т, Ламардор 400FS, ТН, 0,2 л/т, Максим Стар 025FS, ТН, 1,0-1,5 л/т, Максим Тріо 60FS, ТН, 1,5-2 л/т, Оріус 5, ТН, 1,25-1,5 л/га, Селест Макс 165FS, ТН, 1,5-2,0 л/т, Селест Топ 312FS, ТН, 1-2 л/т, Сертікор 050FS, т.к.с., 0,75-1 л/т, Фундазол, ЗП, 2,0-3,0 кг/т, та іншими препаратами згідно «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні».
Загрозу сходам та рослинам зернових колосових культур завдаватимуть сисні фітофаги (злакові попелиці, цикадки, мухи), на зменшення чисельності яких впливатиме поєднання різних способів і методів захисту рослин. Так, вчасно проведені агротехнічні заходи підвищать стійкість рослин до пошкодження їх внутрішньо стебловими шкідниками – личинками злакових мух – і будуть ефективними проти ураження посівів хворобами. Найбільш уразливий період розвитку сходів озимих культур - фаза 1-2 листки. В цей час мухи заселяють найбільш розвинені рослини ранніх і оптимальних строків сівби, насамперед, поля з меншою густотою стояння рослин. Тому в групі ризику опиняться зріджені сходи з полів раннього  строку сівби  та по попереднику озима пшениця, або з недотриманням просторової ізоляції посівів. Менше ушкоджуватимуться рослини пізніх строків сівби. Динаміка збільшення чисельності злакових попелиць і цикадок залежатиме від гідротермічних умов. При середньодобовій температурі 13-15° і вище, сухої теплої погоди наприкінці вересня - протягом жовтня зазначені сисні шкідники загрожуватимуть посівам озимини, передусім, як переносники вірусних хвороб. Уражені вірусами рослини істотно знижують зимостійкість і можуть загинути взимку або навесні.
На окремих полях у посівах озимих колосових спостерігатиметься шкідливість личинок хлібної жужелиці, особливо на площах, де проводили посів по стерньових попередниках. Нестача вологи в ґрунті перешкоджає самицям відразу реалізувати свій потенціал і затримує відродження личинок, однак при наявності достатньої вологості спостерігатиметься масова яйцекладка. Тому постійно проводять спостереження і на полях по інших попередниках, оскільки за сприятливих умов самиці жужелиці добре пересуваються і заселяють з країв навколишні поля. Строки обробок посівів визначаються термінами відродження личинок, їх чисельністю (ЕПШ 2 личинки на кв.м) і часткою личинок, які харчуються, що встановлюється лише шляхом проведення ґрунтових розкопок. Живлення личинок шкідника розпочнеться за середньодобової температури повітря 7-8°С і триватиме до мінус 5 градусів. Личинки жужелиці, що живуть у ґрунті, харчуються  листям сходів злакових культур вночі. Вони можуть втягувати листя до своїх нірок, де поїдають їх вдень. Пошкоджені рослини мають вигляд пожованих. Застосування більшості зареєстрованих у «Переліку…» інсектицидів є ефективними при температурі повітря не нижче 12°С. При температурі нижче  12оС личинка знаходяться в малоактивному стані, тому ефективність від застосування препаратів зменшується..
За досягнення ЕПШ під час сходів – на початку кущення озимих зернових, а саме 100-150 злакових попелиць на кв.м, або 5-10 екз./росл. при 50% заселених рослин; 40-70 злакових цикадок на кв.м, або 150 екз. на 100 помахів сачком; 1-2 лич./кв.м  хлібної жужелиці у теплі дні проводять обприскування актарою 25 WG, в.г., 0,1-0,14 л/га , альфагардом  100, к.е., 0,1-0,15 л/га; карате Зеон 050CS, мк.с., 0,15-0,2 л/га, та ін.
В сучасних умовах важливим елементом технології вирощування озимих культур є застосування гербіцидів восени. В області набули значного поширення коренепаросткові (осот рожевий та жовтий) та зимуючі бур`яни (кучерявець Софії, талабан польовий, мак дикий, ромашка непахуча, ін.). У першу чергу вибір гербіциду залежить від видів бур’янів на кожному конкретному полі, але перевагу слід надавати препаратам з відносно широким спектром дії. По сходах бур`янів в осінній період ефективним є використання гербіцидів на основі сульфонілсечовин, які слід вносити за середньодобової температури вище +5ºС: Гранстар Голд 75, в.г., 25-35 г/га, Гроділ Максі ОD, о.д., 0,09 –0,11 л/га, Калібр 75, в.г., 30–60 г/га, та ін..
Шкідники та хвороби озимого ріпаку
У вересні за прогнозованої теплої погоди в першій половині місяця продовжиться заселення озимого ріпаку капустяними блішками. Температура вище 15°С сприятиме їх активній шкідливості, яка може призвести до зрідження посівів, на яких через дефіцит вологи і без того отримано досить нерівномірні сходи, і навіть їх повного знищення, особливо нетоксикованих. Крім того, за тривалої теплої погоди восени осередково можуть бути небезпечними гусениці підгризаючих та листогризучих совок (озимої, окличної, совки-гамми, капустяної), біланів, ріпакового пильщика.
Перед сівбою насіння ріпаку протруюють Бенефісом, МЕ, 0,6-0,8 л/т, Максимом XL035FS, т.к.с., 5 л/т, ТМТД, КС, 3 л/т, Фаером, ТН, 2,5-3 л/т, що знищує збудників білої і сірої гнилей, фомозу, альтернаріозу, пероноспорозу, чорної ніжки, пліснявіння. Проти ґрунтоживучих шкідників, капустяних блішок, попелиць, листоїдів, ріпакового пильщика, совок - застосовують Еладо 480FS, ТН, 25 л/т, Космос 250, ТН, 8 л/т, Круізер 600FS, т.к.с. 2 л\т, Модесто 480FS, ТН, 12,5 л/т, Нупрід 600, ТН, 3-6 л/т, Шедевр, КС, 4 л/т. Комбіновані препарати Круїзер OSR 322FS, ТН, 15 л/т, Модесто Плюс 510FS, ТН, 16,7 л/т забезпечують комплексний захист від грибкових інфекцій та шкідників.
За сухої теплої (t°>15°С) погоди нетоксиковані сходи озимого ріпаку починають захищати від капустяних блішок по досягненню їх чисельності 5 і більше екз./м2  - Бореєм, КС, 0,1-0,14 л/га, Карате Зеоном 050CS, мк.с., 0,15 л/га, Децисом f-Люкс 25ЕС, КЕ, 0,25-0,5 л/га, Мавріком, ЕВ, 0,2-0,3 л/га, Моспіланом, ВП, 0,1-0,12 л/га,та іншими дозволеними препаратами.
У фазі 2-4 листків–утворення розетки в разі виникнення небезпеки від ріпакового пильщика (3екз./м2), капустяних біланів і совки (2 гус./м2 ), посіви обприскують Бі-58 Топ, КЕ, 0,7-1,2 л/га, Версаром, КЕ, 0,6 л/га, Данадимом Мікс, к.е., 0,7-1,2 л/га, Децисом Профі 25WG, ВГ, 0,07 л/га, Коннектом 112,5SC, КС, 0,4-0,5 л/га, Мавріком, ЕВ, 0,2-0,3 л/га, Ф´юрі, в.е., 0,1 л/га.
З метою інгібування росту листя для запобігання переростання, підвищення стійкості до екстремальних погодних умов, покращення перезимівлі та контролю хвороб рослини у фазі 3-7 листків обприскують Карамбою, в.р., 0,75-1,25 л/га, Тілмором 240ЕС, КЕ, 0,75-1 л/га, Сетаром 375SC, КС, 0,3-0,5 л/га, Тілтом 250ЕС, к.е., 0,5 л/га, Фолікуром 250EW, EВ, 0,5-0,75 л/га або їх аналогами.
 
Щорічно суттєвої шкоди сільському господарству області завдають мишоподібні гризуни, збереження природного запасу яких спостерігається в місцях резервації: на багаторічних травах, сінокосах, пасовищах, перелогах, інших землях з підвищеною вологістю. При наявності в жовтні на 1 га озимої пшениці 3-ох жилих колоній гризунів (по одній парі дорослих полівок у кожній) за сприятливих погодних і кормових умов протягом зими і весни вони дадуть потомство до 600 полівок, які за відсутності боротьби з ними здатні повністю знищити врожай пшениці. Тому важливо систематично обстежувати посіви. Запобігають розмноженню та розселенню мишоподібних гризунів через дотримання агротехнічних заходів, зокрема знищення післяжнивних решток і сходів падалиці, лущення стерні, збирання соломи і своєчасний основний обробіток ґрунту. Для боротьби з мишоподібними гризунами застосовують біопрепарат  Бактеронцид, зерн.пр. -0,5-2,5 кг препарату на 1 га посіву або 2-3 г в нору, хімічні родентициди – Рат Кіллер Супер, ГП, 5-10 кг/га, принада Шторм, 0,005% воскові брикети, 1 брикет/нору, та інші.
Слід пам`ятати. При проведенні захисних обробок використовуються пестициди згідно «Переліку пестицидів та агрохімікатів дозволених до використання в Україні», з дотриманням регламентів їх застосування. Під час проведення захисних заходів потрібно дотримуватися правил техніки безпеки та керуватися Державними санітарними правилами ДСП 8.8.1.2.001-98 «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві». Нагадуємо, що відповідно до п. 6.1.7 зазначених правил адміністрація господарств зобов’язана завчасно, але не менше чим за дві доби до початку проведення кожної хімічної обробки, сповіщати населення, власників суміжних сільськогосподарських угідь та об'єктів про місця, строки і методи застосування пестицидів. У період проведення таких робіт у радіусі 200 м від меж ділянок, що обробляються, повинні бути встановлені попереджувальні написи. Згідно вимог чинного законодавства, до всіх видів робіт, пов'язаних із застосуванням пестицидів, робітники повинні допускатися по наряду при наявності відповідного допуску і посвідчення про спеціальну підготовку та медичної книжки встановленого зразка на право робіт із пестицидами. та загальноприйнятих санітарних правил техніки безпеки та гігієнічних норм.
 
Відділ агропромислового розвитку
районної державної адміністрації
 

Категорії статті РДА: