Сигналізаційне повідомлення про фітосанітарний стан посівів сільськогосподарських культур в сільгосппідприємствах Херсонської області

Піренофороз, жовта плямистість (Збудник хвороби Рyrenophora tritici-repentis (Died.) Drechsler)
       У деяких господарствах області виявлено ураження озимої пшениці піренофорозом (жовтою плямистістю). Інтенсивне розповсюдження і розвиток хвороби спостерігається тоді, коли теплі погожі дні з температурою повітря не нижче +20ºС чергуються з вологими, дощовими днями або коли вночі випадають рясні роси. Більш інтенсивний розвиток хвороби спостерігається частіше на фізіологічно старих листкових пластинках, ніж на молодих. Симптоми хвороби проявляються через 5-7 діб після зараження, на листках молодих рослин, які розташовані близько до поверхні ґрунту. При інтенсивному розвитку хвороби втрати урожаю можуть становити 30-40%.

Ознаки ураження
       Хвороба широко поширена, проте її діагностика пов’язана з труднощами, бо симптоми піренофорозу нагадують нетиповий септоріоз. Проявляється захворювання з обох сторін листя і листових піхв озимої пшениці та інших злакових культур у вигляді дрібних одиночних або численних плям овальної або округлої форми, жовтої або світло-коричневого забарвлення діаметром 2-5 мм. У центрі плями епідерміс злегка піднятий. З часом плями розростаються в поздовжньому напрямку, стають темно-коричневими, від 12 до 20 мм у довжину, іноді набувають ромбовидної або чечевицеподібної форми, зазвичай облямовані зоною хлорозу. За кольором в цей період вони не відрізняються від плям при септоріозі, але не утворюють пікнід. Плями можуть бути у вигляді смуг, займати третину або навіть більше половини листкової поверхні. До кінця сезону на сильно розрослися плямах і іноді після того, як лист повністю усохне, з’являється оливково-бурий наліт конідіального спороношення. На листі рослин, що мають стійкість до хвороби, плями розростаються незначно або залишаються без змін, особливо на прапорцевому листку. Гриб може викликати ураження колоскових лусочок. На них плями подовжені або у вигляді штрихів. 2-4 х 1-2 мм, не розростаються.
Заходи захисту
       Обстеження полів в періоди можливого первинного прояву піренофорозу є важливим прийомом своєчасного прояву захворювання і послідуючого ефективного контролю інфекції. Враховуючи агресивність піренофорозу (за оптимальної температури інкубаційний період складає 6-8 днів), який активно поширюється в посівах озимої пшениці, при виборі препаратів, перевагу слід надати препаратам з двома-трьома діючими речовинами, а саме: Солігор 425 ЕС, КЕ 0,7-0,9 л/га, Віртуоз, КЕ 0,4-0,5 л/га, Бампер Супер 490 КЕ, 0,8-1,2 л/га,  Аканто плюс 28 КС 0,5-0,75 л/га, Ікарус 250 ВЕ 1,0 л/га, Імпакт К, КС, 0,6-0,8 л/га, Імпакт Т, КС, 1,0 л/га, Імпера Голд 490 КЕ, 0,8-1,2 л/га або інші дозволені до використання фунгіциди.
      Оптимальні умови для епіфітотійного розвитку піренофорозу – температура повітря +24 +27ºС, вологість повітря 90-98%.Слід зазначити, що піренофороз дуже агресивне
захворювання, і за присутності на рослині інших хвороб, спроможний повністю їх витіснити.
Борошниста роса, септоріоз, бура листкова іржа, кореневі гнилі, інші хвороби зернових культур, які охопили 10-15, макс. 25% площ, 1-5, макс. 15% рослин озимини в травні повсюди розвиватимуться в разі випадання дощів та відповідного температурного режиму.  В ярині за сприятливих погодних умов розвиватимуться вище вказані хвороби, гельмінтоспоріоз та інші плямистості.
За інтенсивності ураження рослин борошнистою росою, гельмінтоспоріозними і іншими плямистостями – 1%, септоріозом листя – 3-5% та сприятливих для розвитку хвороб погодних умов і тривалих рос проводять обприскування посівів фунгіцидами.
Під час цвітіння пшениця і ячмінь уражуватимуться летючою та іншими видами сажки. Підвищена вологість за низької температури повітря у другій половині вегетації зернових культур створюватиме оптимальні умови для розвитку хвороб колоса, зокрема фузаріозу і септоріозу.
В умовах зрошення розвиток хвороб буде проходити інтенсивніше, тому цим посівам необхідно приділити особливу увагу.
Для оздоровлення рослин озимої пшениці в кінці фази виходу в трубку (поява прапорцевого листка) – початок формування зернівки повсюди проти вищевказаних хвороб посіви обприскують фунгіцидами на основі однієї з діючих речовин: карбендазим, манкоцеб, метрафенон, проквіназид, прохлораз, флутріафол, фентропідин, тебуконазол, біксафен + протіоконазол, протіоконазол + тебуконазол, епоксиконазол + тіофанат–метил, пропіконазол + прохлораз та іншими. Доцільно оздоровлювати високопродуктивні посіви за наявності хвороб (1% інтенсивності ураження плямистостями, 5% - септоріозом) та сприятливих для розвитку хвороб температур і тривалих рос.
Під час галуження гороху розвиватимуться і шкодитимуть бульбочкові довгоносики (смугастий, щетинистий). Найбільшої шкоди від жуків слід очікувати за посушливої жаркої погоди. Розвиватимуться і завдаватимуть шкоду посівам гороху горохові попелиця, зерноїд, трипс, комарик, інші. Дощова погода за tо 19-28оС у травні сприятиме розвитку аскохітозу, пероноспорозу, кореневих гнилей на рослинах гороху.