Музей

Скільки ж тобі років, Велика Лепетихо?

Здавалося б питання недоречне. Адже на пам’ятнику при в`їзді в селище викарбовано дату 1792. Та чи є ця дата достовірною? Спробуємо розібратись.
Якщо говорити про населені пункти на території сучасної Великої Лепетихи, то вони виникли та існували задовго до 1792 року. На території селища у 1961 р. знайдено 5 глиняних статуеток і набір знарядь з кремнію трипільської культури, які датуються ІV-ІІІ тис. до н.е.. Отже можна припустити, що тут існувало поселення, яке археологи поки що не знайшли.

До 99-річчя Акту злуки Української Народної Республіки та Західно-Української народної Республіки

У період феодальної роздробленості Київської Русі її найсильнішими складовими були князівства Галицько-Волинське, створене у 1199 році Романом Мстиславовичем, і Володимиро-Суздальське, а також Новгородська республіка. Під час правління Данила Романовича Галицького 2/3 сучасних українських, а також частина білоруських, польських і литовських земель входили до складу Галицько-Волинського князівства, яке з 1253 року, після коронації Данила, перетворилось на Руське королівство. Але після смерті його онуків династія Романовичів закінчилась. В наслідок цього держава зникла з історичної карти. Галичина у 1349 році була приєднана до Польщі. Більшість Чернігівщини, частина Переяславщини та Новгород-Сіверщини відійшли до Московської держави. А всі інші землі увійшли до складу Великого князівства Литовського. Згодом Буковина потрапила під владу Туреччини, а Закарпаття Угорщини. Після 3-х поділів Польщі 1772-74, 1793 і 1795 років українські землі були розділені між Російською, Австро-Угорською та Пруською імперіями. Останній дісталась Лемківщина. Але розділений український народ увесь цей час прагнув до об’єднання в єдиній українській державі.

Їх подвиги достойні звання Героя СРСР

Акоп Даніелович Адамян

 

Акоп Даніелович Адамян народився у бідній сім`ї у с. Берд Шамшадинського району Вірменії. Наймитував. У 1938 році був призваний в армію. Брав участь у війні з Фінляндією. Опісля отримав направлення у військове училище, яке успішно закінчив. З 5 серпня 1941 року на фронті. Мав три поранення, нагороджений орденом Червоної Зірки.

З 6 братів Адамяна, які билися на фронтах війни, додому повернувся лише наймолодший Артавазд.

Стали Героями Радянського Союзу у боях під Великою Лепетихою

Бузіков Федір Петрович

Бузіков Федір Петрович - командир авіаційної ескадрильї 74-го гвардійського штурмового авіаційного полку (1-я гвардійська штурмова авіаційна дивізія, 8-а повітряна армія, 4-го Українського фронту, гвардії старший лейтенант.

Народився в липні 1920 року в селі Мала Ковильня, нині Спас-Деменського району Калузької області в сім'ї селянина. Росіянин. Закінчив семирічну школу в селі Гайдуки Спас-Деменського району, і, в 1934 році, вступив до Калузького сільськогосподарського технікуму.

Матросівці землі Херсонської

Три офіцери - Губайдулін М.Х. - гвардії лейтенант, Харченко С.А. - гвардії молодший лейтенант, Кочнєв С. І. - молодший лейтенант, Галенко І.Г. - сержант, Омаров Омар - рядовий.

Харченко і Галенко - українці, Кочнєв - росіянин, Гу­байдулін - башкир, Омаров - азербайджанець.

За межами нашої країни тричі повторили подвиг О.Матросова в роки Великої Вітчизняної війни херсонці І.Т. Гришин,  Д.Т. Гридасов, В.П. Майборський.

Відомо, що лише троє воїнів залишилися в живих.

Воювали на Нікопольському плацдармі, а звання Героя СРСР отримали пізніше

Артеменко Анатолій Павлович

Народився в 1918 році в селі Прибужани Вознесенського району Миколаївської області.

Після навчання в сільській школі надійшов у Херсонську авіаційну школу, що успішно закінчив у 1940 році. З цього року в рядах Радянської Армії. Кадровий військовий. Член КПРС. З початку Великої Вітчизняної війни на фронті.

Указом Президії Верховної Ради СРСР від 27 червня 1945 року йому присвоєне звання Героя Радянського Союзу.

Був стриманий і спокійний.

Повні кавалери ордена Слави

Кияшко Іван Кирилович

Кияшко Іван Кирилович, народився 21.9.1920 року в с. Велика Лепетиха Великолепетиського р-ну Херсонської області в сім'ї селянина. Українець. Закінчив 4 класи в 1935 році. Працював токарем на Шолоховській МТС в Дніпропетровську. В РСЧА з грудня 1940 року.

Підписатися на RSS - Музей