Відеолекторій до 31-ї річниці виведення радянських військ з Афганістану

15 лютого 2020 року виповнюється 31 рік з дня завершення неоголошеної афганської війни. Вона  тривала майже 10 років і вимагала великих матеріальних і людських жертв, під час неї тисячі наших співвітчизників загинули у боях і померли від ран, контузій, травм і хвороб, пропали безвісти. Нікого з нас не можуть лишити байдужими страшні цифри: кожний четвертий із майже 600 тисяч військовослужбовців, які брали участь у бойових діях в Афганістані, – наш співвітчизник, і кожний четвертий із тих, хто не повернувся з Афганістану, – також наш співвітчизник.  За даними офіційних джерел, під час афганської війни загинули понад 15 тисяч солдатів, Україні війна обійшлася у більш ніж чотири тисячі загиблих. Зараз в Україні – понад  150 тисяч ветеранів афганської війни, з них близько восьми тисяч мають поранення, понад 6 тисяч є інвалідами.
З нагоди відзначення 31-ї річниці виведення військ з Афганістану директором комунального закладу «Великолепетиський районний народний краєзнавчий музей ім. О. І. Ціпко» 11 лютого 2020 року проведено відеолекторій у Великолепетиському ПТУ № 22. Учасники заходу переглянули авторський документальний фільм Миколи Марченка «Спогади «афганця» про війну», який різнобічно висвітлив службу рядового автомобіліста Сергія Ясінського в Афганістані та його погляди на основні віхи тієї війни.
Присутні дізналися, що Сергій Вікторович перебував на військовій службі 28 місяців водієм – перевозив вантажі, в тому числі під Салангом. Його постійно підстерігала небезпека. Служив в артилерійському полку, який 11 разів брав участь у бойових операціях. Переїжджаючи через дуже загазований перевал Саланг, доводилось одягати протигаз. Неодноразово душмани нападали на колони радянської техніки, і йому, в числі інших, доводилось відстрілюватись. Місцеві жителі вдень вели себе цілком лояльно, зате вночі могли вистрілити в спину. Неодноразово робили спроби підсадити радянських воїнів на наркотики, роздаючи їх безкоштовно. Військові афганського державного формування Царандой часто зраджували і переходили на бік душманів разом з бойовою технікою. США та інші країни НАТО поставляли бандам афганців зброю, боєприпаси, в тому числі стінглери, які легко збивали радянські літаки.
Наприкінці зустрічі Сергій Ясінський відповідав на запитання учасників заходу.