Всеукраїнська пошукова військово-меморіальна експедиція

Всеукраїнська громадська організація «Союз «Народна Пам’ять»  спільно з громадською організацією військово-патріотичний клуб «Каховка» з 21 вересня по 30 вересня 2019 року  провели на території Великолепетиського району Херсонської області, де велися запеклі бої Нікопольського плацдарму, першу Всеукраїнську пошукову військово-меморіальну експедицію «Нікопольський плацдарм».
Пошукова експедиція була орієнтована саме на військово-меморіальну мету: з пошуку невідомих масових поховань періоду Другої світової війни, встановлення імен загиблих солдат, урочисте перепоховання останків загиблих воїнів та вшанування їх пам`яті.
У пошукових роботах взяли участь пошуковці з міст: Каховка, Нова Каховка, Херсон, Кривий Ріг, Мукачево, Дніпро та Київ. Наймолодшому учаснику експедиції виповнилося 13 років, а найстаршому  -Кудрі Віктору Вікторовичу з м. Мукачево 68  років.
Цього року «Союз «Народна Пам’ять» оголосила орієнтацію учасникам експедиції не тільки на перепоховання останків захисників і визволителів Вітчизни, а й на відновлення історичної правди про минуле на конкретно взятій ділянці бойових дій, а саме на Нікопольському плацдармі.
Можна багато знайти і прочитати інформації про Нікопольско-Криворізьку операцію - з архівів, книг та інтернету, але про те, що конкретно відбувалося тут, в полях неподалік смт Велика Лепетиха можна тільки припускати, навіть незважаючи на численні факти і історичні дані. Як кажуть: «земля покаже правду». Ось  її і шукають, разом з останками загиблих солдат ...
«За даними  пошуковців Нікопольський плацдарм був активний 100 днів. За цей час було проведено 6 військових операцій. І хоча в результаті вдавалося опанувати важливими стратегічними об'єктами, але наші втрати були колосальними. Офіційна статистика жорстоко занижена. Є всі підстави припускати, що 60 тисяч людей залишилися на своєму останньому Нікопольському плацдармі. За сто днів!» - зазначив керівник експедиції Володимир Федченко під час  урочистого відкриття  експедиції.
Кожна експедиція для пошуковців  це нові переживання та нові емоції, щось вдається відразу, а щось складається не так, як заплановано, але успіх заходу очевидний. За 9 днів експедиції було пройдено понад 200 км, очищено поля від вибухонебезпечних предметів, знайдено останки 30 невідомих солдат Червоної армії періоду Другої світової війни, виявлено безліч знахідок часів Другої світової війни, які прикрасять музейні експозиції та частково передані до Великолепетиського районного народного краєзнавчого музею ім. О. І.  Ціпко.
Ті, хто  займається пошуковою роботою, часто  переживають  особливу гамму почуттів,  які декому взагалі чужі і незрозумілі, адже шукають у цьому якийсь «меркантильний інтерес», але, спілкуючись особисто з учасниками експедиції, зазначу однозначно, це зовсім не так. Ось спогади учасниці експедиції  Дарини Найдюк, 23 роки: «Кратко и по сути о пятом и шестом дне Всеукраинской поисковой военно-мемориальной экспедиции «Никопольский плацдарм». Это были крайние дни. Самые трудные. Но самые удачные... Все силы были сосредоточены на то, чтобы поднять останки выявленных раннее солдат. В воронке 4х4 м, посреди сельскохозяйственного поля, где когда-то был курган, оказалось братское захоронение воинов РККА. Сначала показались останки 4-х , потом их оказалось 7, потом 11... Два дня группа поисковиков работала не покладая рук, чтобы успеть до окончания экспедиции. Но даже когда солнце крайнего дня начало уходить за горизонт - останки солдат не заканчивались. 17, 23... Один слой, присыпанный землёй, второй, третий. Кто то из погибших лежит в анатомии, чьи-то останки распаханы или частично отсутствуют... Возле них - фрагменты гимнастёрок и шинели, пуговицы и крючки от них, сапоги и ботинки по ленд-лизу. При некоторых погибших было найдено ложку, опасную бритву и монету «один полтинник» 1925 г. Поисковики предполагают, что погибший носил её с собой на удачу, так как в обиходе во время войны эти монеты уже не были.
На небе показались первые звёзды... На помощь группе поисковиков приехали остальные учасники экспедиции. Полтора часа дружной командной работы - и 30 военнослужащих РККА, погибших и пропавших без вести в период боев за Никопольский плацдарм, оставили это поле навсегда..»
За українською традицією гостей треба приймати зі щирою душею та гостинністю, тому   відділом культури, молоді та спорту районної державної адміністрації було організовано культуро-просвітницькі зустрічі з учасниками експедиції: «Кіно під відкритим небом» з переглядом двох частин авторського документального фільму Миколи Марченка «Нікопольський плацдарм», перегляд художнього фільму «В бой идут одни старики»,  тематична концертна програма «Журавлі летіли над землею», урочисте відкриття та урочисте завершення вахти за  участю творчих працівників районного та селищного будинків культури.
Варто відзначити небайдужих людей, які розуміють всю значущість та важливість пошукової роботи  ГО військово-патріотичного клубу «Каховка» та всіляко сприяють у  проведенні пошукових робіт, цього разу це: директор  філії ПАТ ДПЗКУ «Великолепетиський елеватор» Сергій Гудзуватий, який надав базу для проведення експедиції та поле для проведення пошукових робіт, голова Малолепетиської сільської ради Максим  Колокот органи виконавчої влади  та інші громадяни.
За час експедиції виконані всі заплановані роботи, але це лише початок  кропіткої роботи пошуковців, адже їм необхідно виконати другу частину  пошукових робіт - ідентифікація останків та їх урочисте перепоховання.
Варто нам  пам`ятати: «Допоки не похований останній солдат, війна не закінчена».