ЯКІ ПРАВА ДИТИНИ, ЩО ПРОДОВЖУЄ НАЧАННЯ

З метою реалізації загальнонаціонального правопросвітницького проекту Міністерства юстиції України «Я МАЮ ПРАВО!» 19 липня 2019 року у приміщенні Великолепетиського бюро правової допомоги відбулася робоча зустріч, актуальною темою для обговорення стали питання про обов’язок батьків утримувати неповнолітніх дочку, сина, які подовжують навчання. Взяли участь заступник начальника Великолепетиського бюро правової допомоги Юлія Кривов’яз, старший лейтенант поліції Владислав Терещенко – інспектор ювенальної превенції Великолепетиського відділення поліції та начальник відділу юридично, мобілізаційної роботи та взаємодії з правоохоронними органами апарату Великолепетиської районної державної адміністрації Елеонора Максименко.
Основні питання, які виникають у вирішенні цієї проблеми:
Яка відповідальність за прострочення сплати аліментів?
При виникненні заборгованості з вини особи, яка зобов’язана сплачувати аліменти за рішенням суду або за домовленістю між батьками, одержувач аліментів має право на стягнення неустойки (пені) у розмірі 1% суми несплачених аліментів за кожен день прострочення від дня прострочення сплати аліментів до дня їх повного погашення або до дня ухвалення судом рішення про стягнення пені, але не більше 100 % заборгованості.
Хто має право на утримання?
Стаття 199 Сімейного кодексу України передбачає: якщо повнолітні дочка, син продовжують навчання і у зв'язку з цим потребують матеріальної допомоги, батьки зобов'язані утримувати їх до досягнення 23 років за умови, що вони можуть надавати матеріальну допомогу.
Яким чином стягуються кошти на утримання?
Аліменти на утримання повнолітніх дочки або сина, які продовжують навчання, можуть виплачуватись у добровільному або судовому порядку.
Існують два способи сплати аліментів у добровільному порядку:
Перший: батьки укладають між собою договір про сплату аліментів на дитину, у якому визначаються розмір та строки виплати. Якщо розмір аліментів визначено у твердій грошовій сумі, до договору необхідно включати умови про індексацію, якщо платник і одержувач аліментів не домовилися про інше. Договір укладається у письмовій формі та підлягає нотаріальному посвідченню.
Другий: один із батьків може подати за місцем своєї роботи заяву про відрахування аліментів на дитину у розмірі та на строк, які визначені у цій заяві. Однак така заява може бути ним відкликана.
Хто може звернутись до суду?
До суду можуть звернутися той з батьків, з ким проживає дитина, або безпосередньо дочка або син, які продовжують навчання. Позовна заява про стягнення аліментів подається до місцевого суду за зареєстрованим місцем проживанням або перебуванням відповідача чи позивача.
Які документи необхідні?
До суду подається, зокрема:
позовна заява;
копія паспорта (позивача та дитини);
копія свідоцтва або рішення суду про розірвання шлюбу;
копія свідоцтва про народження дитини;
довідка з навчального закладу про те, що дитина перебуває на навчанні;
довідка про заробітну плату одного з батьків, з якого передбачається стягнення аліментів (за наявності).
При звернені до суду із позовом про стягнення аліментів, позивач звільняється від сплати судового збору.
 
Яким може бути розмір аліментів?
Суд визначає розмір аліментів на повнолітніх дочку, сина у твердій грошовій сумі і (або) у частці від заробітку (доходу) платника аліментів з урахуванням:
• стану здоров'я та матеріального становища дитини та платника аліментів;
наявності у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина;
інших обставин, що мають істотне значення.
Водночас суд не обмежується розміром заробітку (доходу) платника аліментів у разі встановлення наявності у нього витрат, що перевищують його заробіток (дохід), і щодо яких таким платником аліментів не доведено джерело походження коштів для їх оплати.
Чи можна змінити розмір аліментів?
Так, згодом розмір аліментів може бути зменшено або збільшено за рішенням суду. Це залежить від зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров'я позивача або відповідача.
Коли припиняється право на утримання?
Право на утримання повнолітніх дочки, сина припиняється у разі припинення ними навчання. Разом з тим, поновлення навчання, за умови недосягнення 23-річного
віку, дозволяє звернутися з новим позовом до суду про стягнення аліментів.

 

Таксон: